Oluşabilecek Sorunlar

Hastalarımızı ameliyat sonrası 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yılda kontrollere çağırmaktayız. Ameliyattan hemen sonraki günlerde yarada kızarıklık, akıntı, 38 dereceyi geçen ateş, karın ağrısı, bulantı, kusma olursa hemen bizi aramanız gerekir. Sorun önemsiz olabileceği gibi ciddi bu durum da olabilir.

Ameliyat sonrası en sık görülen sorun halsizlik ve yorgunluktur. Hızlı kilo kaybıyla beraber ameliyatın getirdiği stres yorgunluklara neden olabilir. Bu durumda sıvı ve protein alımı arttırılmalı, düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Daha az sıklıkla; hızlı ve fazla yemek ile yemeklerle sıvı almak kusmalara neden olabilir. Bu önlemleri almanıza rağmen kusma devam ederse mutlaka kontrole gelmelerini öneriyoruz.

Kabızlık olabilir. Bu durumda da sıvı alımını arttırmalıdır. Günlük egzersiz yapılmalıdır. Ayrıca demir hapı kullanımı da kabızlığa neden olabilir.

Bulantı, kusma, ishal, tansiyon düşüklüğü, bayılma, terleme, mide krampları gibi belirtilerle seyreden Dumping sendromu midelerinin kesildiği bazı hastalarda nadir de olsa görülebilir. Yoğun şekerli gıdaların alınmasıyla oluşur. Yemek öncesi yoğun tatlılardan kaçınmak gerekir. Ayrıca diyet listemizde önerildiği gibi yeceklerle beraber sıvı tüketilmemelidir.

Saç dökülmesi, bacak krampları vitamin, mineral, protein eksikliğine bağlı olabilir. Kontrollere düzenli gelmeli ve yapılan kontrollerde eksiklikleri saptanırsa eksik olan vitamin takviyesi uygulanmalıdır. Kilo verme genellikle 1 yılın sonunda tamamlanır. Düzenli kontrollere gelmeyen veya öneriler dışına çıkan hastalar yeniden kilo alma sorunuyla karşılaşabilirler.

Ameliyattan sonra 12 ay hamile kalmaktan kaçınmak gerekir.