S.S.S

Sıkça Sorulan Sorular

Obezite cerrahisi riskli midir?

Günümüzde uygulanan tüm cerrahi girişimlerin belli oranlarda riskler taşıdığını söylemek mümkün.Aynı şekilde obezite cerrahisinde de benzer riskler söz konusudur.Ancak obezite cerrahisi planlanan aday ayrıntılı bir şekilde ameliyata hazırlandıktan sonra deneyimli bir cerrahi ekip tarafından ameliyat edilerek ameliyat sonrası yakın takip edilirse risklerin son derece düşük bir düzeye ineceğini ve obezite cerrahisinin güvenle uygulanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Obezite cerrahisi sonrası hangi komplikasyonlar gelişebilir?

Özellikle önlem aldığımız ve yakın takip ettiğimiz 3 (üç) komplikasyonu vurgulamak gerektiğini düşünüyoruz.

1-Tromboembolizm (Kanın pıhtılaşması ve derin bacak damarlarından bu pıhtıların koparak hayati organların beslendiği damarları tıkamak suretiyle yaşamı tehdit edici bir tabloya neden olması)

Tromboembolizm riskini ameliyattan 12 saat önce yapılan düşük molekül ağırlıklı heparin, ameliyat sırasında hastaya giydirilen pnömotik çoraplar ve ameliyat sonrası 8. saatte hastanın mobilize edilmesi ile çok büyük ölçüde azaltmaktayız.

2-Kanama

Ameliyatta alınan ek cerrahi tedbirler ile hastanın ameliyat sonrası çok yakın takip edilmesi ile bu risk %1 in altına düşürülmüştür

3-Kaçak

Ameliyat hattında açılma olması sonucu mide içeriğinin karın boşluğuna kaçması. Hastanın yakın takibi ile erken farkedilerek çözüm sağlanabilen bir komplikasyondur.
Diyabet hastaları obezite ameliyatı alabilir mi?

Obezite cerrahisinin en faydalı olduğu grup tip 2 diyabetin eşkil ettiği obez hastalardır.Bu gruptaki hastalara obezite cerrahisi özellikle tavsiye edilmektedir.

Kalp hastaları obezite ameliyatı olabilir mi?

İleri derece kalp yetmezliği, anstabil angina pektoris ve ileri aort darlığı gibi ciddi kalp rahtasızlığı olan hastalar dışındaki kalp hastaları yapılan ayrıntılı kardiyolojik analiz sonrası gerekli tıbbi öneriler ile güvenle obezite ameliyatı olabilirler.

Obezite ameliyatı sonrası her besin tüketilir mi?

Yüksek kalorili,baharatlı ve çok yağlı gıdalar tüketilmemeli, tatlılar doyumluk değil tadımlık olmalı, asitli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir.

Obezite ameliyatı sonrası eski kiloya ulaşılabilir mi?

Ameliyattan ortalama 1,5 yıl sonra önerilen diyet uygulanmazsa ve spor yapılmazsa hastalar tekrar kilo alabilmektedirler bu risk yaklaşık olarak 3 yıldan sonra %5 ile %10 düzeyindedir  ancak genellikle hiçbir zaman eski kilolarına ulaşamazlar.

Obezite ameliyatı sonrası ne zaman işe dönülebilir ve spor yapılabilir?

Hafif işlerde çalışan hastalırımız (büro yani masa başı işler) ortalama bir hafta veya on gün sonra, daha ağır işlerde çalışan hastalarımız ise ortalama 3 veya 4 hafta sonra işlerine dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası ilk 15 gün hafif tempolu yürüyüş 15 günden sonra tempolu yürüyüş 1.aydan sonra yüzme 3.aydan sonra plates 6.aydan sonra ise ağır sporlar rahatlıkla yapılabilmektedir.